Gospodarcza strefa biznesu     Fotogaleria      Księga gości      Wiklina      Przetargi      Projekty unijne 
Strona główna      Aktualności      Gmina      Miasto      Samorząd      Strategia      Miasto zaprzyjaźnione 
Krajobraz

Rudnik, jak cała ziemia niżańska, położony jest w Kotlinie Sandomierskiej, w obrębie stykających się ze sobą trzech mezoregionów: Płaskowyżu Kolbuszowskiego, Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Równiny Biłgorajskiej. Od zachodu i południa rozpościerają się ocalałe połacie Puszczy Sandomierskiej, od północy - Lasy Janowskie, a od zachodu - Puszcza Solska.

Rozległe lasy, enklawy pierwotnej przyrody, liczne zbiorniki wodne, rzeki i strumienie, piękne krajobrazy, czyste środowisko, ciekawe zabytki i pomniki historii uatrakcyjniają turystycznie region.

Równie bogata jest fauna. W Puszczy Sandomierskiej i Puszczy Solskiej żyją sarny, jelenie, dziki, zające, głuszce, jarząbki. Na mokradłach znajdują się ostoje czarnych bocianów oraz drobniejszego ptactwa wodnego.

Główną rzeką regionu jest San, wyjątkowo malowniczy, pięknie wkomponowany w krajobraz. Ze wschodu na zachód płynie w piaszczystym płytkim korycie Tanew, wpadająca do Sanu w okolicach Ulanowa. Lewobrzeżny dopływ Sanu, Rudna, łączy się z nim w Rudniku. San jest wymarzonym miejscem do wędkowania.

Turystyce sprzyja także klimat. Lata upalne, słoneczne, z niewielką ilością opadów, zimy dość łagodne, umiarkowanie śnieżne. Średnie, roczne opady wahają się w granicach 600-700 mm.

RynekW gminie i mieście nie ma przemysłu uciążliwego dla środowiska. Wokół są rozległe tereny łowieckie, czyste powietrze, cisza, spokój, co tworzy idealne warunki do wypoczynku.

Jedyną instytucją obsługi lasów na terenie gminy jest Nadleśnictwo Państwowe Rudnik nad Sanem. Nadleśnictwo gospodaruje na powierzchni 16056 ha. Obszary Nadleśnictwa leżą w przeważającej części na terenach równinnych i częściowo na terenach pagórkowatych o cechach płaskowyżu. Maksymalne wzniesienie terenu waha się od 160 do 200 m n.p.m. Istnieje duża możliwość wykorzystania turystycznego i gospodarczego lasów. Nadleśnictwo będzie pracowało nad dalszym udostępnieniem lasów dla celów turystycznych. Planuje się dalszy rozwój turystyki w oparciu o polowania dewizowe.

W kwaterze łowieckiej nadleśnictwo dysponuje miejscami noclegowymi o wysokim standardzie.