Gospodarcza strefa biznesu     Fotogaleria      Księga gości      Wiklina      Przetargi      Projekty unijne 
Strona główna      Aktualności      Gmina      Miasto      Samorząd      Strategia      Miasto zaprzyjaźnione 

KOMUNIKAT PODKARPACKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA

WETERYNARII

Informuję, że w dniu 15 października 2005. r. zostało podpisane przez Ministra Rolnictwa  i Rozwoju Wsi rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków, w którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza się zakaz:

1) organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw;

2) przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia zwierząt, o których mowa w pkt l na targowiskach;

3) utrzymywania zwierząt, o których mowa w pkt 1 na otwartej przestrzeni.

Z uwagi na istniejące zagrożenie wystąpienia choroby zwracam się z apelem o rygorystyczne stosowanie obowiązującego rozporządzenia.

Równocześnie informuję, że w przypadku nie przestrzegania obowiązującego przepisu prawa grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 .

 

 

 

      Interpretacja rozporządzenia MRiRW

 

 

                           Szanowni Państwo

                                     

 

                                     

W związku z otrzymaniem przez Głównego Lekarza Weterynarii licznych zapytań w zakresie interpretacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 października 2005 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomoru drobiu (Dz. U. Nr 203, poz. 1688), chciałbym wyjaśnić najczęściej pojawiające się wątpliwości:

1.     rozporządzenie nie dotyczy ptaków ozdobnych ( np. kanarków, papug  itp.);

2.     zapis § 1 pkt.3, dotyczącego zakazu utrzymywania drobiu (kur, kaczek, gęsi, kuropatw, strusi i innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów, indyków, przepiórek, perlic) na otwartej przestrzeni rozumieć należy jako konieczność przetrzymywania drobiu w pomieszczeniach zamkniętych albo utrzymywania drobiu w ograniczonej, odgrodzonej przestrzeni, która:

a.       uniemożliwi dostęp drobiu, a w szczególności kaczek i gęsi do otwartych zbiorników wodnych i linii brzegowej rzek, jezior
i rozlewisk wodnych,

b.      uniemożliwi zanieczyszczenie paszy i wody odchodami i wydzielinami dzikich ptaków (zadawanie paszy i wody powinno odbywać się w pomieszczeniach);

3.     W przypadku, gdy właściciel nie ma możliwości przetrzymywania drobiu grzebiącego lub wodnego w zamknięciu, istnieje możliwość ewentualnego przetrzymywania tych zwierząt w ograniczonym obszarze, np. na podwórzu ogrodzonym siatką z wolierą, jednakże pod stałym dozorem właścicielskim.

Jednakże, w każdym przypadku, przetrzymywanie paszy, jej zadawanie ptakom oraz pojenie drobiu w gospodarstwie powinno odbywać się wewnątrz budynków, a woda używana do pojenia ptaków nie może pochodzić ze zbiorników wodnych, a jedynie może być używana woda z wodociągów lub z głębokich studni (studnie zabezpieczone odpowiednio przed  zanieczyszczeniem wody przez dzikie ptaki) jak także ze źródeł strumieni w rejonach górskich.

4.     W przypadku utrzymywania strusi lub innych bezgrzebieniowców, hodowca powinien zapewnić:

Ø      ograniczenie obszaru przemieszczania się ptaków poprzez zmniejszenie wybiegów,

Ø      organizację nadzoru nad ptakami przez pracowników ferm, tak, aby była możliwość kontrolowania wybiegów i udaremnienia dostępu dzikiego ptactwa do strusi i innych bezgrzebieniowych.

 

                                z-ca Głównego Lekarza Weterynarii

     Janusz  Związek

 

 

Główny Inspektorat Weterynarii ul. Wspólna 30, 00 - 930 Warszawa

   tel.: (22) 623-13-11, fax.: (22) 623-22-63, e-mail: wet@wetgiw.gov.pl, www.wetgiw.gov.pl