Gospodarcza strefa biznesu     Fotogaleria      Księga gości      Wiklina      Przetargi      Projekty unijne 
Strona główna      Aktualności      Gmina      Miasto      Samorząd      Strategia      Miasto zaprzyjaźnione 
Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół w 2005 roku

Rok szkolny 2004/2005 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Rudniku nad Sanem.

Wydarzenia kulturalne i artystyczne w roku szkolnym 2004/2005 w PSP nr 1 zdominowane były przeżyciami duchowymi związanymi z naszym patronem. Stąd też liczne okolicznościowe akademie, konkursy i uroczystości. Wspólnie z mieszkańcami Rudnika nad Sanem przeżywaliśmy odejście Ojca Świętego.
Organizowaliśmy modlitewne czuwanie, medytacje zarówno w naszej szkole jak i w kościele parafialnym. Rocznica 3 maja posłużyła do przygotowania artystycznego montażu poetycko - muzycznego w Miejskim Domu Kultury pt. "Polsko pamiętaj o korzeniach".
W miesiąc po śmierci Jana Pawła II na nabożeństwie fatimskim rozważaliśmy fenomen pontyfikatu Jana Pawła II. Organizowaliśmy konkursy dotyczące Patrona na temat "Wiersz o Ojcu Świętym lub dla Ojca Świętego"
Nie zamykaliśmy się we własnej szkole ale razem z rodziną szkół papieskich uczestniczyliśmy w wielu artystycznych i duchowych przedsięwzięciach takich jak: I Diecezjalny Zjazd Samorządów Szkół Papieskich w Ulanowie oraz w Zjeździe Szkół Papieskich w Wadowicach. Ukoronowaniem takich działań było zasadzenie przywiezionego z Wadowic dębu z certyfikatem i uroczyste jego zasadzenie na rudnickiej ziemi. W czasie wędrówek szlakami Ojca Świętego narodziła się też "Ballada o szkole".
Nasi uczniowie uczestniczyli w wielu konkursach. Sukcesem zakończył się udział naszego ucznia w Konkursie Recytatorskim "Poeci i Pisarze Dzieciom", który zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.
Udany też był debiut dziewcząt w "Przeglądzie Piosenki Partyzanckiej" w Ulanowie w którym zdobyły wyróżnienie.
Dbamy o rozwój artystyczny organizując warsztaty teatralne, plastyczne i rzeźbiarskie.
Ciekawą formą zajęć były projekty edukacyjne przeprowadzane w Szkolnym Muzeum Regionalnym oraz Muzeum Lalek w Pilźnie. Ich efektem były wykonane pisanki, kukiełki i gobeliny.
Szkoła organizowała wystawy rzeźb i malarstwa absolwenta naszej szkoły i jego ojca.
Wszelkie dokonania artystyczne miały na celu uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata oraz promowanie ochrony przyrody i jej zasobów.
Zamiast typowych akademii i programów artystycznych w czasie zorganizowanego hepeningu sadziliśmy drzewka.
Działania te z pewnością pozwolą samodzielnie odkrywać i rozwijać własne zainteresowania i talenty.


Publiczna Szkola Podstawowa nr 2 w Rudniku nad Sanem.


Najważniejszym zadaniem dla uczniów PSP nr 2 jest zdobywanie wiedzy .
Szkoła stara się stosować wiele ciekawych i atrakcyjnych metod pracy , a jedną z nich jest nauka przez zabawę , dlatego w kalendarzu szkolnym jest na stałe wpisanych wiele imprez kulturalnych .
Zaraz na początku roku odbywa się tradycyjne Pasowanie na Ucznia , kiedy to z całą powagą i obrzędowością dzieci kl. I zostają przyjmowane w szeregi uczniów naszej szkoły.
Później obchodzone jest Święto Komisji Edukacji Narodowej - na uroczystej akademii uczniowie bardzo bogatym programem artystycznym dziękują nauczycielom i pracownikom za ich pracę.
W listopadzie są tradycyjne "Andrzejki" z wróżbami , czarami i dobrą zabawą przy muzyce.
Tradycyjnie w grudniu przyjmujemy w szkole Św. Mikołaja , który wraz ze swymi pomocnikami odwiedza każdą klasę i wszystkie dzieci oraz grzecznych nauczycieli i pracowników obdarza prezentami.
W grudniu jest jeszcze spotkanie opłatkowe , wspólne śpiewanie kolęd , podtrzymywanie naszych narodowych tradycji świątecznych oraz rozstrzygnięcie konkursu " Najpiękniejsza i ekologiczna" , w którym biorą udział wszystkie klasy . Efektem tego konkursu jest coroczna wystawa pięknych choinek , szopek , kartek świątecznych dla mieszkańców Rudnika.
Grupa dzieci z naszej szkolnej świetlicy wykonała śliczne szopki , zdobywając nagrody na Powiatowym Konkursie Szopek i Atrybutów Świątecznych.
W styczniu już od wielu lat rozpoczyna w szkole pracę sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . Otwieramy wtedy swoje podwoje dla wszystkich mieszkańców miasta i nie tylko . Podczas wielu imprez towarzyszących zbieramy pieniądze na wspaniałe cele .
Styczeń to również okres zabaw karnawałowych , maskarad , które odbywają się w każdej klasie , a w ich organizację chętnie włączają się rodzice.
W lutym w szkole dominowały amorki , które roznosiły pocztę walentynkową i zorganizowały koncert życzeń.
W marcu odbył się uroczysty apel wielkanocny i znowu " Konkurs na "Wielkanocne koszyczki i ozdoby" .Prace laureatów też prezentowane były na wystawie w Banku Spółdzielczym dla wszystkich mieszkańców.
Wiosna to w naszej szkole okres konkursów . Uczniowie nasi biorą udział z powodzeniem w konkursach ortograficznych , recytatorskich , konkursach piosenki - Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej , gdzie dziewczęta zdobyły I miejsce , a chłopcy wyróżnienie , czytelniczych , plastycznych. Konkurs "W świecie baśni H.Ch. Andersena pozwolił uczniom poznać bliżej sylwetkę i twórczość tego wielkiego bajkopisarza oraz wykazać się wyobraźnią i talentami w ilustracjach do jego baśni.
Konkursy dają więc możliwość wykazania się w wielu dziedzinach , zaprezentowania swoich wiadomości i zdolności ,rozsławienia szkoły , a zdobyte nagrody motywują do dalszej pracy.
Maj w szkole , to okres rodzinnych pikników , uroczystych spotkań z mamami oraz wielu wycieczek autokarowych i rowerowych .
Jest to również okres przygotowań szkoły i naszych artystów tańczących i śpiewających do Przeglądu Dorobku Artystycznego .
Podsumowując nasza szkoła jest bardzo dobra , bardzo mądra i super wesoła .

W skład repertuaru szkoły wchodzi:
1. Taniec "Wiklinowy Rock and Roll" w wykonaniu uczniów klas trzecich pod kierunkiem pań: Krystyny Fronc, Elżbety Zając, Lucyny Gancarz i Zofii Krupy.
2. Piosenka pt. "Idzie rajd" w wykonaniu formacji muzycznej uczniów klas 4 - 6 naszej szkoły, pod kierunkiem pani Anny Olko i Agaty Dmyterko.
3. Taniec nowoczesny w wykonaniu dziewcząt klas szóstych i czwartej, pod kierunkiem pani Agnieszki Skiba.


Publiczna Szkola Podstawowa nr 3 w Rudniku nad Sanem.


1. Osiągnięcia
- szkoła osiąga bardzo wysokie wyniki kształcenia
- we wrześniu 2005 r. szkoła otrzyma certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
- I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym - etap powiatowy
- II miejsce w Gminnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej
- III miejsce w VI Edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego " Słówka mądra główka"
- szkoła organizowała VI Gminny Konkurs Ortograficzny klas II i III " Grunt to zdrowie " i ma 2 finalistów tego konkursu
- szkoła osiąga sukcesy Gminnych , Powiatowych i Wojewódzkich turniejach szachowych

2. Różnorodne formy teatralne, inscenizacje.
- " O Janku wędrowniczku"
- " Kocham Mamę i Tatę "
- " Epoka Marii Konopnickiej"
- " Obrzędy, tradycje świąteczne"

3. Konkursy plastyczne.
Międzynarodowy Konkurs " Szanujmy Matkę Ziemię" - Karpaty II
4. Konkurs czytelniczy: " Dawno, Dawno, temu..."
5. Konkurs ekologiczny : " Łowca baterii" i " Makulatura "
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 zaprezentują dwa tańce
- " Taniec z chustami" - zatańczą uczniowie klasy III -taniec przygotowała Pani Iwona Krawiec,
- "Taniec z wykrzyknikiem" zatańczy grupa dziewcząt kl. IV - VI- taniec pod opieką Pani Anety Urbanik przygotowała uczennica klasy VI Natalia Szarek


Publiczna Szkola Podstawowa w Przędzelu.



W Publicznej Szkole Podstawowej w Przędzelu w ciągu roku szkolnego nauczyciele organizują wiele konkursów w których uczniowie mają możliwość wykazać swoje zdolności i zainteresowania .
Na uwagę zasługują między innymi konkursy:
- "Najładniejszy stroik bożonarodzeniowy"
- konkurs recytatorski
- "Pisanka Wielkanocna", czy też konkurs ekologiczny z okazji Dnia Ziemi
Uczniowie chętnie też biorą udział w konkursach organizowanych na terenie gminy oraz województwa. W bieżącym roku szkolnym reprezentowali swoje prace plastyczne w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pod hasłem "Wesołego Alleluja", którym uczennica kl.II Klaudia Naklicka pod opieką pani Barbary Skoczylas zdobyła wyróżnienie za wielkanocną pisankę . Również miłą niespodziankę sprawili panu katechecie Dariuszowi Wasylowi uczennice Aleksandra Duda i Angelika Sośler startując w konkursie dotyczącym znajomości Pisma Św. pt. "Ewangelia Św.Łukasza"na etapie dekanalnym, gdzie Aleksandra Duda zajęła III miejsce.
W szkole działa od dwóch lat 16 Drużyna Harcerska pod opieką pani Agnieszki Pawlos oraz przybocznego Dariusza Wasyla, która w bieżącym roku szkolnym zdobyła I miejsce w Manewrach Techniczno - Obronnych w Zlocie Drużyn Hufca Nisko .
Dużym powodzeniem cieszy się organizowane od trzech lat "Święto Rodziny" pod hasłem "Wdzięczność jest pamięcią serca" na błoniach w Przędzelu, podczas którego nauczyciele i uczniowie szkoły dla swoich mam , ojców , babć i dziadków prezentują montaż słowno - muzyczny, przeprowadzają loterię fantową , aukcję prac plastycznych oraz zabawy i rozgrywki sportowe. Imprezie towarzyszy pieczenie kiełbasek oraz bufet zaopatrzony w smakołyki.
Dzisiaj szkoła prezentuje tańce : "Kankan"w wykonaniu uczennic klasy III przygotowany przez Panią Martę Kanię oraz uczennic klasy IV przygotowany przez Pana Wiesława Skoczylasa.


Publiczne Gimnazjum w Rudniku nad Sanem.


Publiczne Gimnazjum od początku istnienia stwarza swoim uczniom wiele możliwości rozwoju własnej osobowości poprzez szeroki zakres działań szkolnych, zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań, które często prowadzone są przez nauczycieli i pracowników szkoły społecznie. Szkoła rozwija działalność artystyczną w dziedzinie teatru, muzyki, plastyki, modelarstwa, tańca a nawet twórczości kulinarnej. Swoje zdolności uczniowie mogą zaprezentować podczas odbywających się cyklicznie konkursów:
- recytatorskim pod hasłem "I ty możesz zostać mistrzem słowa"
- plastycznym "Szkoła w karykaturze"
- muzycznym konkursie kolęd i pastorałek
- tanecznym i kulinarnym rozgrywanym z okazji pierwszego dnia wiosny
Dużą popularnością cieszy się działalność artystyczna 28 Drużyny Harcerskiej "Wiklina". Założony w październiku 2004 roku harcersko-szkolny zespół instrumentalno-wokalny "5 SEKUND" zdobył wyróżnienie na Wojewódzkim Konkursie Piosenki Patriotycznej i Religijnej w Majdanie Królewskim, równorzędną I nagrodę na I Festiwalu Piosenki Harcerskiej "Wieśko-Śpiewo-Granie" w Rudniku oraz II nagrodę na I Festiwalu Piosenek Zespołu "Stare Dobre Małżeństwo" w Stalowej Woli.
Jako szkoła posiadająca "Zielony Certyfikat" gimnazjum rozwija także działania proekologiczne poprzez sztukę. Reprezentacja szkolnych artystów ekologów zajmuje wysokie lokaty podczas Powiatowego Konkursu Ekologicznego "Tobie została powierzona Ziemia jak ogród, rządź Nią z mądrością". W ostatniej edycji tego konkursu w konkurencji form przestrzennych z odpadów, reprezentacja gimnazjum zajęła II miejsce. Na obchodach "Dni Ziemi" w Ulanowie uczniowie zwyciężyli w konkurencji oraz zajęli II miejsce za ekologiczny plakat.


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem .


Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2 aktywnie uczestniczą w różnych formach działalności artystycznej. W placówce istnieje zespół taneczno - wokalny "Promyki". Możemy poszczycić się występami tego zespołu nie tylko na imprezach szkolnych, ale również o zasięgu gminnym, regionalnym i ogólnopolskim. Na wyróżnienie zasługują uczniowie utalentowani wokalnie, tj. Oktawia Sajda, Dawid Pikor, Monika Rzekęć. Znaczący był udział naszych wychowanków w corocznym Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki Własnej Osób Niepełnosprawnych w Połańcu.
Bieżący rok szkolny obfitował w liczne imprezy okolicznościowe. W październiku 2004 r. uczniowie uświetnili swoim występem obchody XXV-lecia Poradni Psychologicznej w Nisku. Jubileuszowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych, które zachwyciły różnorodnością technik i pomysłowością.
Wielką uroczystością w naszej szkole są Święta Bożego Narodzenia. Wystawiamy wtedy przedstawienie jasełkowe. Nasi uczniowie mają duży talent aktorski, dlatego chętnie uczestniczą w przygotowaniach przedstawień teatralnych, uczą się ról. Są to najczęściej spektakle okolicznościowe, np. z okazji Dnia Ziemi, Dnia Matki i Dziecka, na rocznicę świąt państwowych, przedstawienia ekologiczne. Mamy nadzieję, że dzisiejszy występ naszych podopiecznych spodoba się publiczności, przybyłej na obchody Dni Rudnika.


Ochronka w Rudniku nad Sanem. .


Działalność artystyczna ochronki bywa połączona z czynnym udziałem w nabożeństwach kościelnych.
W miesiącu październiku dzieci brały udział w przygotowanym różańcu, w którym każda z Tajemnic Światła była inscenizowana.
W listopadzie dzieci włączone były w przybliżenie postaci bł. Edmunda Bojanowskiego, recytując jego wiersze w montażu słowno - muzycznym. W listopadzie oraz maju poświęca się wiele tematów poświęconych naszej Ojczyźnie, kształtując przez to postawę patriotyczną.
Jak co roku w grudniu ochronkę odwiedza św. Mikołaj, także na tę okazję był przygotowany wspólny program artystyczny, gdzie śpiewem i tańcem, oraz krótkim obrazkiem zimowym, ucieszyły wielkiego gościa.
W styczniu pamiętamy o naszych babciach i dziadziach. W ich intencji odprawiona była Msza święta, po czym gorące życzenia oraz poczęstunek przy wspólnym śpiewie kolęd.
W przeżywanym okresie Bożego Narodzenia dzieci przedstawiały ,,Jasełka" na scenie MOK w Rudniku połączone z tańcami.
W marcu dzieci modliły się na nabożeństwach Drogi Krzyżowej, przez co dawały świadectwo miłości do Jezusa Ukrzyżowanego.
Miesiąc maj był czasem przygotowania, by głębiej przeżyć ,,DZIEŃ MATKI I OJCA". Pierwsza część świętowania odbyła się 24.05. 2005r. w MOK. Dzieci w prezencie dla swoich rodziców inscenizowały bajkę ,,Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków". Nie zabrakło ciepłych życzeń, wierszy i piosenek o tematyce rodzinnej. Druga część świętowania odbędzie się 7.06. 2005 r. w Ochronce, gdzie w intencji rodziców odprawiona będzie Msza święta, po czym przy wspólnym śpiewie i muzyce odbędzie się piknik dla dzieci i rodziców.
Na uwagę zasługuje to, iż siostry w zajęciach dydaktyczno - wychowawczych często korzystają z dobrej muzyki.
W czerwcu, dzieci pojadą na wycieczkę do Centrum zabawy dla dzieci ,,Fantazja"w Rzeszowie oraz skansenu w Kolbuszowej.
Dzieci zaprezentują trzy tańce:
1. taniec góralski (kapela Stanisława Ogórka)
2. ,,Annen Polka" - J. Strauss. Przygotowane przez s. Barbarę Bartuś
3. Menuet z kwintetu smyczkowego W. A. Mozart - przygotowany przez s. Bernadettę Dąbrowską.